Jak to robią w Wolinie.

Skanseny archeologiczne wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Zarządzane są w różny sposób i w różny sposób funkcjonują: bywają instytucje samorządowe i organizmy prowadzone przez stowarzyszenia, oddziały placówek muzealnych lub innych kulturalnych.

 

 

 

Cały czas trwają dywagacje, która z tych form najpełniej zaspakaja społeczne potrzeby. Która ma rację zaistnieć jako atrakcyjny produkt turystyczny i przetrwać długie lata. Pytanie to frapuje również członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Inicjatyw Badawczych „FIBULA”. Choć tylko czysto teoretycznie. Aby znaleźć na nie odpowiedź wybraliśmy się do Wolina.

Na wysepce oblanej wodami Dziwny powstaje rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu. Współcześni Słowianie budują domy, drogi, fortyfikacje i port na wzór tych, które na drugim brzegu rzeki odkryli archeolodzy.

Idea budowy skansenu archeologicznego w Wolinie sięga lat 60. minionego wieku. Zrodziła się pod wpływem odkryć archeologicznych. Projekt zainicjował profesor Władysław Filipowiak, który od 1952 roku, aż po dzień dzisiejszy prowadzi badania na terenie wczesnośredniowiecznego grodu. W pierwotnym zamyśle skansen miał mieć dwie części : archeologiczną i etnograficzną. Część archeologiczna miała być rekonstrukcją zabudowy dawnego Wolina. Do części etnograficznej miały zostać przeniesione istniejące wówczas zabytkowe budynki drewniane. Z czasem sprowadzono nawet drewniany młyn, który miał być ozdobą działu. Niestety, ówczesne uwarunkowania polityczne i ekonomiczne nie pozwoliły na dalsza realizację projektu.

Do pomysłu powrócono dopiero 30 lat później. Pierwszym krokiem było przeniesienie Festiwalu Słowian i Wikingów z centrum miasta na małą wyspę Ostrów. Następnie zawiązano stowarzyszenie skupiające mieszkańców Wolina i pasjonatów historii. Organizacja ta napędza budowę skansenu i organizuje życie na wielkim historycznej budowy.

Pomysłów i doświadczeń szukano zatem u bardziej doświadczonych. Budowniczowie miasta na Dziwnie odbyli szereg podróży. Zwiedzali Biskupin – ówczesne centrum polskiej archeologii eksperymentalnej – oraz podglądali, jak inni to robią w Europie. Na trasie podróży znalazły się skanseny w Oldenburgu, Berlinie-Düppel oraz w Gross Raden w Niemczech, Foteviken i Trelleborgu w Szwecji, Fyrkat, Moesgard i Ribe w Danii oraz Archeon w Holandii. Potem przyszła kolej na podobne projekty realizowane w Anglii i w Norwegii. Nieocenioną pomoc uzyskano dzięki współpracy ze skansenem w Torgelow w Niemczech, który do dzisiaj jest najbliższym partnerem Wolina.

Pasjonaci historii przystąpili do prac projektowych przyszłego skansenu oraz załatwiania wszystkich niezbędnych pozwoleń administracyjnych na budowę. Projekty merytoryczne wykonał archeolog dr Błażej Stanisławski, przy współpracy z prof. Władysławem Filipowiakiem. Badacze wykorzystali swoje doświadczenia, zdobyte podczas badań archeologicznych prowadzonych w Wolinie.

Budowa skansenu archeologicznego w Wolinie trwa już od prawie siedmiu lat. Prowadzą ją Tomasz Wojtczak, Wojciech Celiński oraz Agnieszka i Andrzej Kłosowscy – członkowie Stowarzyszenia „Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Wineta”

W wolińskiej osadzie prowadzone są pokazy i nauka dawnych rzemiosł. Zwiedzając domy i warsztaty, na własnej skórze można się przekonać jak wyglądało życie codzienne dawnych Wolinian, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat zobaczycie repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Warsztaty archeologii eksperymentalnej charakteryzują się tym, że wszystkie eksponaty i całe wyposażenie można nie tylko zobaczyć ale i dotknąć. … Organizowane są tu „lekcje żywej historii” zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.”

Skansen czynny jest od 1 kwietnia do 31 października. Zatrudnia 16 osób etatowych oraz 25. członków Stowarzyszenia.

(Cytaty pochodzą z artykułów zawartych w „Gazecie Rycerskiej. Wydanie Specjalne”, m.in. Agnieszki Kłosowskiej i Błażeja Stanisławskiego „Gród na wyspie” oraz nieznanego nam autorstwa „Atrakcje w Centrum Słowian i Wikingów, czyli historia wciąż żywa”)

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.