O stronie

Strona OwidzGrodzisko.pl powstała w celu ogólno pojętej promocji średniowiecznego grodziska w Owidzu, w sposób w miarę przystępny – przedstawić „wczoraj, dziś i jutro” tego niezwykłego miejsca, unikalnego i wyjątkowego na Kociewiu, ze względu na swoją przeszłość, jak i przyszłość.

Strona jest żywym organizmem, zmienia się, tworzą się nowe zakładki, przybywa interesujących odkryć, zdjęć – i pomimo że tworzona z pasją i zamierzoną rzetelnością – zdarza się, że jakieś dane i fakty zostają przeoczone. Wciąż i nieustannie dążymy do tego, aby była jak najpełniejszą bazą wiadomości o grodzisku Owidzu.

Prosimy więc o wszelkie uwagi, ale też pochwały – jak takowe będą, dotyczące strony OwidzGrodzisko.pl (poprzez formularz w zakładce KONTAKT)

Dołożymy wszelkich starań, aby nadesłane korekty były w miarę naszych możliwości (także technicznych) uwzględniane.

 

Informacje pochodzą z:

  • sprawozdań z badań wykopaliskowych Joanny Jarzęckiej – Stąporek (MAG Gdańsk) oraz Adama Ostasza (MAG Gdańsk) - w przygotowaniu do druku
  • suplementu do Roczników Muzealnych RYDWAN – „Owidz – przeszłość i przyszłość. Wykopaliska archeologiczne na grodzisku w Owidzu”
  • pracy dyplomowej Roberta Daleckiego „Rekonstrukcja średniowiecznego grodziska w Owidzu”
  • tłumaczenia dosłownego artykułu Alexandra Treichel z 1888 pod tytułem „Der Burgwall von Owidz-Gut, Kreis Pr.-Stargardt”, znajdującego się w Verhandlungen der Berliner Gesellschaft fuer Ethnologie, Anthropolgie und Urgeschichte, s. 498-501 dokonanego przez Agatę Sander
  • publikacji Józefa Milewskiego „Szlakiem prawd i legend o grodziskach VII-XIII w. na Kociewiu”
  • Studium wykonalności dla inwestycji REKONSTRUKCJA GRODZISKA ŚREDNIOWIECZNEGO w miejscowości OWIDZ – Gmina Starogard Gdański (Starogard Gdański, 2009 r.) oraz projektu budowlanego inwestycji.

Fotografie: Joanna Jarzęcka-Stęporek (MAG Gdańsk), Adam Ostasz (MAG Gdańsk), Henryk Spychalski (MZK Starogard Gdański), Maciej Jędrzyński, Olgierd Lichy

Strona powstała przy udziale Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

Redakcja: Magdalena Wałaszewska

Projekt: Olgierd Lichy